Úvodní stránka

Programy:
Kartotex
BinCoder
Vorbis/Opus Encoder
Date-remember
GonioMan

Témata:
Mluvící počítač
Rozumící počítač

Potřebné knihovny
Odkazy

SAPI 5.1
 SAPI 5
(aktualizováno 28.10.2010)
Co je SAPI 5
SAPI 5 (Speech Application Programming Interface verze 5) je rozhraní pro syntézu a rozpoznávání řeči. Umožňuje tedy ovládání programů, které ho podporují, hlasovými příkazy nebo třeba diktování textu. Český rozpoznávací engine stále není k dispozici, proto si musíme vystačit s angličtinou (nebo pokud chcete třeba s japonštinou nebo čínštinou ;-). Ovládání celého Windows a diktování není v české verzi Windows k dispozici (od verze Vista), ale anglický rozpoznávací engine lze z programů vyvolat.  

Instalace
Ve Windows Vista a novějších je SAPI 5 již součástí systému. Někdy je ale potřeba doinstalovat anglický jazykový balíček. Pokud máte edici Windows, která více jazyků nepodporuje, použijte program Vistalizátor.
Ve starších verzích Windows je potřeba SAPI 5 doinstalovat:

SAPI 5.1
(Základní knihovny a ovládací panel - 1 MB)

Speech Recognition pro SAPI 5.1

(Engine pro rozpoznávání řeči - 32 MB)


Nastavení
V ovládacích panelech lze nastavit podrobnosti a trénovat rozpoznávač, aby se lépe přizpůsobil vašemu hlasu. Tréning spočívá v tom, že budete číst  text a potom se uloží data o vašem hlase. Ve Windows Vista a 7 je ale předtím potřeba přepnout systém do angličtiny. Pokud máte edici Windows, která nepodporuje přepínání jazyků, použijte program Vistalizátor.

Nastavení citlivosti ve Windows XP:
Pokud  vám program reaguje i na slova, na která by reagovat neměl, nebo dělá příliš mnoho chyb, zvyšte sensitivitu.
Jestli naopak program nereaguje na správná slova, snižte sensitivitu. Aby se změny projevily, je většinou třeba restartovat
počítač, nebo se alespoň odhlásit.

Speech Recognition